Oprava prohnutého dílu

26.04.2021

Než se pustím do návodu barvení, tak se ještě zastavíme u oprav resinových modelů. resp. jejich prohnutí.  Prohnutí u dílu se většinou stane z důvodu tvaru výtisku, nebo je díl tenký. Bohužel se toto děje i při běžných resinových dílů ze stavebnic, které jsou odlévané. Každopádně ať je díl prohnutý jakkoliv, tak není na vyhození a lze jej opravit a pak pokračovat v lepení stavebnice. 

Opravu prohnutého dílu provedete horkou vodou, zajištění dílu a následném ochlazení. Jako ukázku jsem si vybral čelo plachty, bohužel jsem nenašel extrémně prohnuté čelo , tak aspoň nám poslouží k demonstrování  lehce prohnutý ( tento díl ani nemusel být opravován )

Závěrem bych chtěl říct že tímto způsobem se dají opravdu rovnat díly a to i když je díl prohnutý ve všech osách, otestováno to máme i na kabinách v měřítku 1/24 . 

1. Prohnutý díl

2.  Nahřátí horkou vodou - u větších dílů, kabiny modelů apod. doporučuji vložit díl do misky a lít horkou vodou a chvilku počkat (cca 10s) 

3. Zajištění dílu a následné srovnání  - po zajištění nutno schladit ( foukat, popř. namočit zajištěný do studené vody). Zajištění dílu může být různými přípravky , svěrky apod. 

4.  Díl po ochlazení je vyrovnán a může se použít.