Jak opracovat materiál z 3D tisku II

06.02.2020

V minulém článku jsme si popsali jak opracovat materiál z 3D tisku z tiskárny FDM (strunové). Nyní se podíváme jak opracovat fotopolymery/resiny z tiskárny SLA/DLP. 

Fotopolymery je plast/resin,který se užívá ve stereografii pro tisk přesných předmětů/dílů. Jeho předností je kvalitnější a detailně tištěný povrch. Bohužel naše stroje mají malou tiskovou plochu, tudíž není možné u některých modelů zajistit správnou polohu modelu pro nejlepší výsledek. Věříme,že v brzké době s problémem tiskové plochy rychle vyřešíme.

Teď k samotné úpravě tištěného modelu, neliší se to od běžných praktik v plastikovém modelářství, navíc běžný modelář se určitě setkal z odlévanými díly z resinu a je to stejný proces.

Bohužel i tiskárna SLA/DLP dokáže ukázat vrstvy z tisku a lze je vyhladit podobně jako u vrstev z tiskáren FDM (strunové) . Výhoda těchto viditelných vrstev je, že jsou opravdu jemné a lze je jednoduše začistit.

První možností zbavení vrstev je broušení, postačí brusný papír P320 popř. jemnější a brousit pod vodou z důvodu lepšího odvádění broušeného materiálu.

Druhá možnost je použít tmel ve spreji a dle návodu daného spreje aplikovat, popř. pokud máte airbrush pistoli , tak použít surfacer apod. Vyzkoušeno máme tmel ve spreji,který nabízíme v našem eshopu, ale můžete ho také zakoupit ve všech hobby marketech.  

Pro broušení těchto tmelů je ideální opět brusný papír P320 a více (a jemnější ). Doporučuji broušení pod vodou. 

                            Zde je ukázka testovací kabiny T813 v měřítku 1/43 a její tzv. "vady"

Jako další úpravou dílů z resinu je odstranění výstupků po tzv. podpěrách. Tyto podpěry jsou důležité pro tisk hlavně z tiskárny SLA/DLP, které drží díl kompletní při výrobě. Na obrázku níže je vidět část podvozku 8x8 pro T815 . 

Odstranění těchto výstupků je velice jednoduché a je k tomu potřeba modelářský pilník popř. brusný papír , zde bych se nebál použít i hrubší např. P280.  Tato práce odstranění výstupků, vám nezabere na tomto dílu více jak 10min. 

Pro tento článek je to vše, snad vám tento mini návod pomohl. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte napsat na marcus-model@email.cz  . 

Další díl bude finální barvení,lakování .