Jak opracovat materiál z 3D tisku

12.03.2019

V dnešním článku/návodu vám ukážu jak opracovat výtisky z 3D tiskárny (FDM). Tento návod je určený pro začínající modeláře popř. 3D tiskaře , zkušení modeláři budou mít jistě své postupy opracování . Opracovávat budeme materiály PLA a PETG, které jsou běžné a oblíbené mezi tiskařema .  

Tak jdeme na to. Pro odstranění vrstev ,které hlavně vznikají při tisku na FDM tiskárnách , budeme potřebovat : Brusné papíry ( 240-1000 ) , brusná houba (jemnější/střední - doporučuji i brusné houby na dřevo, které koupíte v hobby marketech ), modelářské pilníky (plochý,kulatý,čtvercový)  , nůž (odlamovací - doporučuji OLFA popř.  podobné nože) , dvousložkový tmel jemný - používáme pro tmel pro lakýrníky na vozidla, ale může být i třeba modelářský tmel . 

    Pro ukázku opravy tisku, jsem si připravil Liazku 1/43 a pár dílu z jeřábu AD080 , kterou nabízíme v našem eshopu. Čím slepit model, jsme si již řekli v minulém návodu.  Na modelu je třeba po slepení, odstranit přebytky z tisku a to buď hrubším smirkovým papírem (240) , nebo pilníkem popř. odlamovacím nožem a nebo pokud se objeví chloupky ,tak ty se můžou odstranit zapalovačem (jen lehce ožehnout ) . Ještě doplním, že pilníkem se dobře dělají hladké povrchy .   

   Další úpravou, je tmelení lepených spojů ( tmel namíchejte dle návodu , který jste zakoupily). Po vytvrzení tmelu, proveďte broušení brusným papírem, ale může být i brusná houba a to i houba pro dřevěné materiály viz. foto v galerii .Broušení a tmelení spojů , většinou u malých modelů postačí jednou, není ale podmínkou a tento proces můžete dělat dokud nebudete spokojeni. 

Po vybroušení tmelu na spojích , přijde na řadu tmel ve spreji. Tmel ve spreji aplikujte na model a to opět, dle návodu který je uvedený na daném spreji/tmelu. Nám se osvědčil tmel ve spreji od Dupli-color, který tak též zakoupíte, jako vše zmíněné v tomto článku v hobby marketech. Po aplikací první vrstvy a vysušení tmelu na modelu, začneme brousit a to buď brusnou houbou pod vodou, nebo brusnými papíry a to 360 taktéž pod vodou . Na modelu se Vám po vybroušení ukážou vrstvy tisku a povrch již už bude hladký ,ale nemusí být dokonalý. Proto tento postup stříkatelný tmel/ broušení pod vodou opakujte 2x až 3x . Tento proces není tak zdlouhavý jak to na první pohled vypadá. Stříkatelný tmel má za úkol nerovnosti zaplnit , tudíž musíte vidět rozdíl už po prvním broušení.

        Toto je postup přípravy podkladu před barvením o kterém si budeme povídat v dalších článcích/návodech . Tento návod je jen nasměřování na správnou cestu k dobrému výsledku a je jen na vás jaký způsob zvolíte při opracování .Tuto kabinu jsme měli opracovanou ani ne za 60min vč. lepení (nepočítáme do toho čas schnutí tmelu apod.) . Snad Vám tento článek byl trošku užitečný a jak jsem již zmínil , další článek bude finální barvení/lakování . 

 jakékoliv dotazy a postřehy  pište na marcus-models@email.cz